Horové klasiky: Vymítač ďábla

Prvotním předpokladem hororů je, že se u nich člověk bude bát. Dnes se však podíváme na horor, u kterého se lidé nejen báli, ale také zešíleli a dokonce umírali. Ano řeč je o legendárním filmu Vymítač ďábla, který způsobil malou hororovou revoluci.

Z čeho má člověk největší strach? Z věcí, které nezná, o kterých nic neví, a které jsou stejně v jeho bezprostřední blízkosti. A přesně na tím začal stavět i horor z roku 1973 jménem Vymítač ďábla, anglicky The Exorcist.

Příběh tohoto šíleného hororu vypráví o malé holčičce, kterou posedné démon či ďábel. Dívka začne levitovat, mluvit nelidským hlasem, chrlit ze sebe odpornou kašovitou hmotu a mluvit sprostě. Její matka velmi brzy zjistí, že sama si s dívkou neporadí, a proto požádá o pomoc kněze Damiena, který se pustí do souboje s dívkou, která s oblibou protáčí hlavu o 360 stupňů.

Kněz velice brzy zjistí, že jeho síly zde stačit nebudou, a že zde stojí proti opravdu mocnému nepříteli. Požádá tedy o pomoc otce Merrina, se kterým se společně pustí do souboje o nevinnou dětskou duši. Závěr filmu je pak vypuknutím čirého a temného zla, ve kterém se spojí několik filmových linek a přesně tato pasáž vyvolávala v mnoha kinosálech projevy šílenství a zástavy srdcí končících smrtí.

Film totiž otevřel Pandořinu skříňku hororové scény a sáhl po něčem tak temném, čemu se mnozí předtím vyhýbali, že bylo na pováženou, zda vůbec film mezi diváky vpustit. Avšak stalo se tak a film již navždy proměnil scénu filmového hororu. Režiséři se začali schylovat ke stále temnějším a hlubším tématům a výsledkem toho je hororová scéna současnosti. A tím nejšílenějším na tomto filmu je ten fakt, že jeho námět čerpá ze skutečných událostí, které byly zaznamenány u osob, které údajně byly postiženy ďáblem, a ten z nich byl vymítán.


Jak bude reklama vypadat?

-

Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč

Zobrazit formulář pro nákup