Frankenstein

  • Země:USA
  • Délka filmu:16 min. (originální verze), Rok:1910
  • Režie: J. Searle Dawley
  • Hrají: Charles Ogle

Frankenstein je opravdu tou nejrizejší klasikou a jeho kořeny sahají až do roku 1910, kdy bylo poprvé zfilmováno toto dílo anglické autorky Mary Shelley, která napsala svoje dílko Frankenstein v roce 1818. Není divu že měla strach, když byla druhou manželkou prokletého básníka Percy Bisshe Shelleyho.

Frankenstein vypráví příběh mladého studenta Viktora Frankensteina, který odchází z rodné Ženevy studovat na univerzitu v Ignolstadtu. Krátce potom však mladý Viktor zjišťuje, že moudrost starých knih je už staromódní a že jedině věda může přinést nové poznání. Rozhodne se tedy vytvořit lidskou bytost a tak hledá způsob jak ji vytvořit. Dva roky poté, co odešel ze studíí konečně objevuje tajemství života a vytváří známé Frankensteinovo monstrum. Avšak nikoli v profláknuté podobě tak, jak ho známe dnes, ale ve snímku z roku 1910 je monstrum mnohem bližší skřetovi z pána prstenů.

Monstrum ale bohužel ztělesňuje veškeré Frankensteinovi špatné vlastnosti a zlobu a je neskutečně ohyzdné. Viktor, když to spatří, před monstrem ze strachem prchá. Monstrum však Viktora neustále hledá a zabíjí všechny jeho příbuzné. Film končí scénou, kdy monstrum najde Viktora a jeho ženu. Tehdy si Viktor uvědomí, jak velice miluje svoji ženu a před monstrem ji usilovně brání a v tu chvíli se ve Viktorovi zlomí jeho špatné já a monstrum zmizí, poražené láskou.

Na dnešní bijáky by tento počin z počátku 20. století působil nejspíš velice vtipně, jako nějaká recese, avšak tehdy se jednalo o opravdu zlomový snímek. Celý film Frankenstein je němým filmem a za zmínku u něj stojí hudba, která celkem vhodně prokresluju atmosféru celého filmu. Velice zdařilá scéna je i postupné vytváření Frankensteinového monstra, které vypadá vcelku odporně i na dnešní horory. Frankenstein je zkrátka zajímavým dokumentem počátku filmografie a rozhodně by neměl ujít žádnému z filmových fajnšmekrů.

Místo traileru vám tentokrát přikládám celý online streamovaný film Frankenstein!

httpv://www.youtube.com/watch?v=TcLxsOJK9bs


Jak bude reklama vypadat?

-

Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč

Zobrazit formulář pro nákup

Tags:  

Leave a reply