Rozhovor s Romanem Vojkůvkou

Rozhodně si zaslouží pozornost a to z více jak jednoho důvodu. Není jen českým hororovým producentem, ale zároveň i režisérem a co víc, pokud někdo z mladý generace vůbec čte, můžete si přečíst i pár jeho povídek. Původně byly vydávány ve Filmagu extra ( časopis dnes pokračuje jen na internetu a to pod názvem  Howard), jehož starší čísla, která se hororu věnovala,  už dnes sežene jen velice obtížně. Ale pokud o povídky skutečně stojíte, můžete si zakoupit celou sbírku.

Trailer Neusínej 2

Jak probíhalo natáčení tvé prvotiny Neusínej?

Těžce, jako každý debut. Původně jsem měl v plánu začít hned celovečerákem, ale nakonec jsem si to naštěstí rozmyslel. Ten film je opravdu velmi nedokonalý ve všech směrech, ale nešlo o to natočit úchvatné dílo, ale něco se naučit. Natáčet filmy se člověk naučí jen tím, že je bude natáčet a pokud nemá nablízku někoho, kdo mu řekne jak se vyvarovat chyb, musí je udělat, aby se jim příště vyhnul. Bylo nás i s herci 5 plus pes, takže tradičně všichni dělali všechno. Točili jsme asi čtyři dny, udělali spoustu zbytečných záběrů. A jak si i méně pozorný divák všiml, představitel hlavní role, když mi tvrdil, že je herec, tak očividně lhal, ale já byl i tak vděčný, že do toho šel a to úplně zadarmo. Se špatným hercem se toho člověk možná naučí víc, než s dobrým. Na kvalitě filmu je to bohužel poznat, ale je mi to vlastně jedno. Abych to shrnul, Neusínej! svůj účel splnil.

Plánuješ nějaký další projekt?

Něco samozřejmě plánuju, co by to byl za život bez plánování. Teď nedávno zrovna něco nevyšlo, ale i tak bych v brzké době rád natočil nějaký kraťas. Na celovečerák se necítím, hlavně finančně, protože jsem špatný producent, který si platí svoje filmy sám. Jinak píšu scénáře pro jednoho producenta, jeden už se momentálně realizuje, je to drama ze současnosti, co bude s dalšími texty, se ukáže do konce roku. V plánu mám i další věci, ale nerad bych tady něco plácal, protože je normální, že spousta plánovaných projektů nikdy nevznikne.

Co říkáš na aktuální horrorovou scénu? Zaujal tě nějaký film?

Aktuální scénu je těžké sledovat podrobně, protože díky dostupnější a levnější filmařské technice těch filmů vzniká daleko víc než v minulosti. Ale z toho, co jsem viděl, bych určitě uvedl loňský The Pact, pobavil mě i Aftershock a zaujal pozvolna vyprávěný Stoker. Největším překvapení pro mě je rozhodně letošní britský Seasoning House, což je dějově jednoduchý, ale po všech stránkách horrorově uspokojivý film s naprosto geniálními maskérskými efekty. V kině se mi líbil Riddick, který je příjemně zábavný a na film s ambicí přitáhnout do kin co nejširší publikum i nečekaně krvavý. Pak syrová Očista se zábavně šíleným námětem, The Conjuring a taky Elysium, což sice není horror, ale film, který mě hodně oslovil.

Jaký režisér je tvůj oblíbený?

Je jich spousta. Na druhou stranu asi neznám žádného tvůrce, od něhož by se mi líbily úplně všechny filmy. Mám rád režiséry, co adaptují vlastní scénáře, což je vlastně jediná možnost, jak udělat jejich nejvěrnější přepis. Režiséři, kteří adaptují cizí texty, mají tendence do nich vkládat své nápady a někdy to může být na úkor předlohy. Hodně mě třeba baví filmy Giuseppa Tornatore, hlavně Neznámá a Nejvyšší nabídka, která momentálně běží v kinech. Tenhle geniální italský filmař umí udělat dokonale napjatou atmosféru, kterou by mu mohli leckteří horroroví režiséři závidět. Jedním z mých nejoblíbenějších tvůrců je David Cronenberg, baví mě jeho témata, hlavně u sci-fi horrorů a jeho posedlost kombinovat moderní techniku se sexualitou. A kdo viděl film Antiviral Cronenbergova syna Brandona, tomu je jasné, že se kluk potatil a možná se od něj v budoucnu dočkáme velmi zajímavých obskurních kousků. Jinak se těším na každý další film režisérů, jako jsou třeba Neill Blomkamp, Steve McQueen, Martin Scorsese , James Wan, Darren Aronofsky, jehož Wrestler je naprosto geniální film a spousty dalších. Bylo by to nadlouho. Co se týká převážně horrorových tvůrců, rád bych se dočkal dalších filmů veteránů Wese Cravena nebo  Johna Carpentera.

Jak dlouho vznikala tvoje kniha? Mohl bys ji čtenářům nějak představit?

Vznikala, aniž bych tušil, že z ní kniha bude. I když slovo kniha je asi trochu přehnané, je to spíš osmdesáti stránková brožurka. Psal jsem povídky pro Filmag Extra a časem měl pocit, že by některé z nich měly vyjít jako celek. Takže jsem to udělal a to vlastním nákladem, protože jako neznámému autorovi mi nikdo normální cestou knihu nevydá. Kdo to někdy v životě sám zkoušel, ten ví, o čem mluvím. Samozřejmě se vydavatelům nedivím, doba knihám nepřeje a ve většině se vydávají jen předpokládané knižní hity. Na druhou stranu, při hledání potencionálního nakladatele jsem narazil na malá vydavatelství, která jsou ochotná vydat začínajícím básníkům sbírku zdarma, samozřejmě bez nároku na procenta z prodeje. Horrory bohužel nikdo nikomu zdarma vydávat nechtěl.

Jak vidíš budoucnost českého horroru? Těšíš se na nějaký nový český film?

 

Český horror, obzvlášť ten filmový, je pořád v plenkách a bohužel to vypadá, že tam ještě pár let zůstane. Doufal jsem, že mladá generace filmařů bude dělat žánrové filmy, bohužel mimo Miroslava Ondruše a jeho Vendety, jdou ve stopách svých starších předchůdců a točí znova a pořád dokola ta samá témata zabalená do obalu více či méně depresivního dramatu. Nic proti takovým filmům, jsou důležité stejně jako ty ostatní, jen by neměli v distribuci převažovat. Ozývají se hlasy, že na žánrové české filmy se stejně nechodí, což je sice částečně pravda, ale nechodí se moc ani na ty ostatní. Pokud jde o horror, je teď v rukou amatérských filmařů, jde jen o to, jak dlouho bude mladé nadšence bavit točit filmy do prázdna, protože mimo malé, fanoušky pořádané festivaly, kabelovku Hororfilm a internet, kde ale můžete uveřejnit všechno bez ohledu na kvalitu, není místo, kde by se ty filmy mohly promítat. Podle mě je jediná cesta, která by mohla přinést ovoce, je točit sice nízkorozpočtové, ale příběhově kvalitní filmy v profesionálním prostředí a výsledky posílat na světové horrorové festivaly, kterých je spousta, aby si tam získaly jméno a publicitu. Určitě je hned neposílat do českých kin, kde je divácký nezájem a snobské ohrnování nosu okamžitě pohřbí. Zbývá jen najít schopného producenta, který by se toho ujal. Já bohužel žádného takového nadšence neznám. Z nových českých filmů se rozhodně těším na Příběh kmotra. Vypadá to na slušnou žánrovku a hlavně má povedený trailer. V krimi thrilleru už tu nějaké kvalitní zástupce žánru máme, tak snad se toho dočkáme i ve filmovém horroru.


Jak bude reklama vypadat?

-

Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč

Zobrazit formulář pro nákup