Doktor Spánek

Když si jako malé dítě prožijete hrůzný zážitek, zcela jistě vás to poznamená do konce života. Jsou však způsoby, jak se i po letech postavit svému strachu a alespoň se pokusit zmírnit dopady toho, co se odehrálo ve vašem nitru, když jste byli ještě malí.

Lepší, než byste čekali

Se svým vlastním zážitkem se pokouší srovnat i Dan Torrance, kterého ve filmu Doktor Spánek ztvárnil Evan McGregor. Ten si ve svém nitru nese hrůzy, které se před 40 lety odehrály v hotelu Overlook. Pozorným již možná dochází, všem ostatním napovíme.

Tento hotel je ústředním místem událostí filmu Osvícení od Stanleyho Cubricka a Doktor Spánek je jeho jakýmsi pokračováním. Nicméně se jedná o film na motivy knihy od Stephena Kinga.

Vraťme se však zpět k Danovi, který se s prožitými hrůzami nevyrovnal příliš úspěšně. Vše se pro něj mění v momentě, kdy potká mlado, ale velice odvážnou dívku obdařenou mimořádnými mimosmyslovými schopnostmi, které jsou nazývány jako osvícení.

Dívka Abra instinktivně cítí, že Dan má podobně silné nadání jako ona sama, a proto se na něj obrátí se zoufalou prosbou o pomoc v boji proti bytosti Rose, který spolu s dalšími svými následovníky čerpá energii z podobně nadaných nevinných dětí. Tyto entity jsou rozhodnuty pro svou nesmrtelnost udělat cokoliv. Zda Dan kývne na Ambřinu nabídku, se ale již musíte dozvědět vy sami.

Kdo je fanouškem Kubrickova Osvícení, ten si v tomto filmu rozhodně příjde na své. Jedná se totiž o velice povedenou románovou adaptaci, kterou si všichni velice chválí. Nejedná se o klasický horor plný dynamiky a strachu, ale o postupně, pečlivě a důmyslně budované dílo, na jehož konci si řeknete je Wow.

Ačkoliv je těžké navázat tam, kde Kubrick skončil, zde se to poměrně podařilo.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup