ČTVRTÝ DRUH

  • Thriller/ horor/ sci-fi/ mysteriózní
  • USA/ 2009/ 98min
  • Režie: Olatunde Osunsanmi
  • Hrají: Milla Jovovich, Elias Koteas, Will Patton, Corey Johnson, Enzo Cilenti, Hakeem Kae – Kazim, Olatunde Osunsanmi

Jedná se o novinku od amerických tvůrců, natočenou podle skutečných událostí, kterými je celý film prokládán. Na začátku filmu k nám promlouvá Milla Jovovich, která ve filmu vystupuje jako psycholožka Abigail Tyler a zasvěcuje nás do myšlenek nadpřirozena.

Úvodem se seznamujeme s „opravdovou“ Abigail Tyler, která celý příběh vypráví. Svým vyprávěním nás zavádí do pracovny, kde má sama Abigail sezení u psychologa, kvůli nedávným událostem- její manžel byl zavražděn a její dcera, snad následkem šoku, oslepla. Po sezení se vrací domů, na sever Aljašky do vesnice Nome, kde má sezení s pacientem Scottem. Scott jí vypráví, že se budí uprostřed noci, pravidelně mezi půl třetí a třetí hodinou a vidí sovu sedící na okně. (postupně se dovídáme, že tyto „příznaky“ mají v podstatě všichni, kdo na sezení docházejí) Na druhou stranu si ale nejsou vůbec jistí, jestli se to stalo. Rozhodne se tedy jednoho pacienta- Tomyho uvést do hypnózy. Zavede ho do minulé noci, jedné z mnoha, kdy vidí sovu. Tommy ale popírá, že by zde nějaká sova byla. Najednou zpanikaří. Něco je za dveřmi. Je vystrašený, i v hypnóze se před tím, co vidí, snaží utéct. Abigail ho tedy probere. Muž je zmatený a neví, co se stalo-nechce o tom mluvit a odejde. Ještě tentýž večer volá šerif Abigail, aby okamžitě přijela k Tomymu domu. Ten je úplně zbaven smyslů a vyhrožuje zavražděním rodiny a sebevraždou, což nakonec udělá. Podezření padají na Abigail.

Děj se postupně rozmotává a zase zamotává, divák se stále více upoutává na myšlenku, že je, možná, někde něco nadpřirozeného a začíná věřit, že se to mohlo klidně stát.

Pro pravidelné „sledovače“ filmů zaměřených hororovým žánrem, je ale film spíše pokus o něco nového, co tu ještě nebylo. První lekavá scéna nastává přesně po hodině od začátku (a musím přiznat, že mě skutečně zvedla ze židle), ale potom je to zase jen to samé dokola. Podezřelá je hlavní hrdinka a má pocit, že všichni, krom několika nejbližších, stojí proti ní a rozhodne se s pravdou bojovat sama. Do toho se ještě dozvídáme, že Abigailin manžel nebyla zavražděn (ubodán), jak si i v hypnóze pamatuje, ale že se sám zastřelil. Ke konci máme pocit, že ona je skutečným vrahem a že se z ní stává blázen.

Myslím, že názor si udělá každý sám. Tenhle film určitě stojí za to shlédnout v kině, už kvůli úžasným zvukovým efektům, které doprovází celý film

httpv://www.youtube.com/watch?v=vVRHOhLP-aA


Jak bude reklama vypadat?

-

Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč

Zobrazit formulář pro nákup

Tags:  

Leave a reply