Co je to vlastně horor?

Horory patří mezi velké filmové umění. Ačkoliv se to nemusí zdát, horor pracuje především s emocí diváka a tu vyvolat je něco neskutečně těžkého. Právě emoce musí být u hororů silná a jedná se o nedílnou součást tohoto zážitku, kvůli které horor vyhledáváme. My osobně dáváme přednost před emocí nazývanou strach, bohužel mnoho moderních hororů sází spíše na stránku znechucení což v mnohých případech moc dobře nefunguje.

Hororové tituly se začaly objevovat již v první polovině 20. Století. V této době však byl tento žánr teprve ve svém rozkvětu a tvůrcům tehdy stačilo velmi málo, aby diváky naladili na tu pravdou notu. Bohužel dnešní divák viděl již ledacos, a proto jsou milovníci hororových snímků stále více náročnější.

I díky tomu se horor postupně rozštěpil na několik vlastních subžánrů. Mezi které patří filmy pracující s vizí apokalyptického příchodu, s nadpřirozenými jevy, s psychologickými hrátkami, či s již zmiňovanými nechutnostmi. Všechny tyto žánry mají své fanoušky. I To je důvod, proč jsou horory tak lákavé pro producenty, protože filmové tituly pravidelně do kin lákají velké množství diváků a návštěvníků. Mnohdy se však jedna o prachsprosté kopírování již dávno použitých námětů, popřípadě o jednoznačnou snahu vyvolání kontroverze a pohoršení. Paradoxně právě tyto nejkontroverznější snímky lákají největší počet diváků.

Jak jsme již několikrát naznačili, současná hororová scéna není ve své nejlepší kondici. Filmové snímky, které se natáčejí, jsou vyráběny především za účelem zisku, díky kterému se velké množství titulů drží v podstatě jednotného dějového scénáře, ve kterém dojde u diváka ztotožnění se s hlavním hrdinou, se kterým pak prožívá veškeré jeho útrapy. Zlatá éra je bohužel pryč, a jak to tak vypadá, bude stále těžší a těžší navrátit jí zpět.


Jak bude reklama vypadat?

-

Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč

Zobrazit formulář pro nákup