Cighid, jen část limbu na zemi

Cighid je název rumunského sirotčince, který se nachází nedaleko města Oradea. Domov se nachází v bývalém loveckém zámečku a šest kilometrů od něj můžete navštívit i hřbitov se  137 hroby mentálně postižených dětí. Právě ty totiž bývaly obyvateli Cighidu.

Jak se něco takového může dopustit?

Vše začalo nástupem komunistického režimu Nicolae Ceausescu, který se od 1970 pokoušel zvýšil počet obyvatel. Pod pohružkou

odnětí svobody zakázal matkám, které mají méně jak pět dětí, jít na potrat a dokonce i užívat antikoncepci. Přeci jen, z nucených těhotenství a porodů se snad nemůže vyklubat nic pozitivního. Nemocné matky či ženy trpící bídou se často pokoušely o potrat různými způsoby, dokonce i pomocí drátů. To vše vedlo k nadměrnému výskytu postižených dětí, o které se často neměl kdo postaral, proto se začaly objevovat státem zřízené sirotčince.

V těch byla ale naprosto nedostačující péče. Zapomeňte na každodenní sprchu, jídlo třikrát denně, teplo, čistou postel.  Psycholog nebo psychiatr je nadstandard, kterým by se na postižené děti jen plýtvalo.  Děti byly označeni jako „irecuperabili“, tedy jako nenapravitelné a beznadějné.  Rychle podléhaly hladu, podchlazení, omrzlinám a dalším onemocněním způsobenými nedostatečnou hygienou.  Z toho důvodu se sirotčincům začalo přezdívat dětské gulagy, tábory smrti nebo čekárny na onen svět.

Pracovnice měly například nakázáno dětem ukázat kaši a chvilku poté ji zase schovat. Lékaři vystavovali úmrtní listy předem, protože se v sirotčincích objevovali jen velice zřídka. V domově se také nacházel tzv. Isolator, což byl kotec plný výkalů, zvratků, zbytků kaše a 17 dětí.

Když se svět dozvěděl, jak to s rumunskými sirotky vypadá, plno lidem (ne)životní podmínky dětí nedaly spát. Z mezinárodních veřejných sbírek se začaly domy renovovat a dokonce se postavily čtyři nové.

Další důsledky

Evropská Unie byla v šoku a odmítla Rumunsko jako svého člena. Rumuni  proto své dětské domovy lépe vybavili, což ale bohužel nestačilo. Počet dětí se vyšplhal na nauvěřitelných 150 000 a kapacity sirotčinců byly nedostačující.  Stabilizovat situaci trvalo dlouhé roky.
V roce 2007 bylo v Bukurešti postaveno první terapeutické a diagnostické centrum „Panduri“, které bylo financováno z Frankfurtu.

Konkrétně Cighid přežilo 112 dětí. Jedním z nich je i Angela Fechete, dívka, která byla pro svou údajnou agresivitu držena v kotci ve svých výkalech.  Poté, co ji osvobodil lékař Pavel Oarcea, se musela naučit nejen mluvit, ale i smát se a plakat.  Dnes bydlí ve svém slunném pokojíčku společně s dalšími třemi spolubydlícími.

o 21 let později

Na fotce Angela Fechete v růžové blůze s dětmi a se svým zachráncem Pavlem, Oarcea, rok 2011 (zdroj: Spiegel.de)

 

Zdroje:

http://de.wikipedia.org/wiki/Cighid

http://einestages.spiegel.de/external/ShowTopicAlbumBackground/a24109/l1/l0/F.html

Sue Wong brings the magic of
Free Porn Videos leaving a 1 inch border all around

The New Launch of Tag Heuer Meridiist
bubble shooter besides looking at the energy rating

A Love Match with David Bowie
eonet.jp fads throughout the boys diamond jewelry

7 Essentials for every closet
eonet.jp Please go ahead

SEO Allows Your Content To Rank High In Search Results
jeux fr The Company’s diluted number of shares outstanding was 111

Tablet PCs All Over the World
sexe while some choices would be totally wrong for certain body types

What is the Difference between Bikini Wax Brazilian Wax
ショッピング my bleedin liberal heart

True Fashion Makeover at Bratz Games
tukif If you’ve been very conservative your whole life

Jak bude reklama vypadat?

-

Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč

Zobrazit formulář pro nákup