12 let v řetězech

Jak vypadal život otroků na jihu Spojených států v 19. století, kdy jejich bratři na severu si již užívali sladké chutě svobody? To přibližuje film 12 let v řetězech natočený podle skutečných událostí.

Život naruby

Měl krásnou ženu a malé děti, byl svobodný a hrdý muž, který se živil svým uměním hry na housle. Jednoho dnes však skočil na léčku překupníků s lidmi, kteří hledali osoby černé pleti na severu spojených států, aby je odvlekli dolů na jih, kde se k osobám s černou pletí chovali docela jinak než na severu.

Tak začíná příběh hlavního hrdiny 12 let v řetězech, snímku, který velmi detailně naturalisticky přibližuje běžné zacházení s černochy na jihu Spojených států v 19. století, kteří museli tvrdě dřít na plantážích svých bílých pánů.

Snímek zachycuje tvrdou realitu každodenního života těchto lidí, kteří neměli v životě nic jiného než jizvy od bičů na svých zádech. I přesto, že mnozí z nich nebyli svobodní a skutečně byly majetkem svého pána, který si s nimi mohl dělat co se mu zachtělo, jejich černí bratři a sestry z průmyslového severu se již těšili svobodě. Někdy se ovšem stávalo, že černoši ze severu byli unášeni a na jihu prodávání svým pánům. Člověk pak ze dnes na den přišel o svobodu, své blízké a celý svůj předešlý život.

12 let v řetězech je snímek, který vznikl v době, kdy se v USA opět dostaly na přetřes práva Afroameričanů a přístupu společnosti k nim. Není proto divu, že snímek získal hned několik Oscarů a to i v královské kategorii Nejlepší film.

Kdo nemá v těchto dějinných událostech příliš jasno, film je rozhodně dobrou formou, jak to napravit. Připravte se však, že se rozhodně nejedná o snímek pro slabší povahy.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Latest posts by SV (see all)

Tags: