Osvícení

  • Horor / Mysteriózní / Thriller
  • Velká Británie / USA, 1980, 119 min (SE: 146 min)
  • Režie: Stanley Kubrick
  • Hrají: Jack Nicholson, Shelley Duvall, Danny Lloyd, Scatman Crothers, Barry Nelson, Philip Stone, Joe Turkel, Tony Burton, Lia Beldam, Vivian Kubrick

Osvícení je hororový a velmi povedený snímek Stanleyho Kubricka.

Na úspěchu jistě podílel i oscarový herec Jack Nicolson, který podal stejně vynikající výkon jako ve filmu Přelet nad kukaččím hnízdem. Kromě toho je film doplněn zajímavou kombinací hornaté přírody a luxusně vybaveným a uhlazeným hotelem. Po celý film Vám bude naskakovat husí kůže z tajemné hudby, která podporuje děsivé výjevy malého chlapce či další hrůzné činy jeho otce.

Děj začíná, když se spisovatel Jack Torrance snaží získat místo hlídače na jedné horské chatě. Při přijímacím pohovoru je mu jeho nadřízený nucen povědět, co se odehrálo s předešlou rodinou, která také hlídala chatu. Hlídač pravděpodobně neunesl samotu a zešílel. Ve svém amoku pozabíjel manželku i své dvě malé dcery. Jack Torrance se nad touto zprávou jen pousměje a ujistí ředitele hotelu, že to není jeho případ. Bude rád, že bude mít klid na psaní své nové knihy. Jackův syn Danny je osvícený, zná dopředu budoucnost. Proto třeba věděl, že táta práci dostal nebo také to, co se stalo s poslední hlídačovou rodinou.

První měsíce probíhají idylicky. Jack píše svou knihu, jeho ženy Wendy a Danny si užívaji krásný podzim na horách. Postupně začíná být Jack čím dál víc nervózní a na svou ženu ve vzteku křičí. Vyjevují se mu nereálné situace např. sál plný lidí atd. Nakonec se na popud duchů z minulého století rozhodne svou rodinu zabít. Pro Wendy a Dannyho jde o boj o přežití.

httpv://www.youtube.com/watch?v=5Cb3ik6zP2I


Jak bude reklama vypadat?

-

Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč

Zobrazit formulář pro nákup

Tags:  

Leave a reply