For Sale by Owner / Dům v temnotách

Letní kina se začínají pomalu, ale jistě probouzet. K filmům, které nabízejí jako kulisu ke komáří večeři, patří i „For Sale by Owner“, který má docela scestný český název. Především letní kina sází spíše na romantickou a hororovou klasiku, která se u diváků již tradicí zaručila, a tak zaručuje i jistou prosperitu letních kin, protože strach a romantika potenciální milostné polovičky nejvíce sbližují a na rande už víc, než padesát let, chodíme především do kina…

Nicméně „Dům v temnotách“ mezi hororovou klasiku rozhodně nepatří, více méně jde o film, kterému dělá reklamu zejména Kris Kristofferson, kterého však budou milovat a uznávat zejména starší ročníky, a to nejen jako herce, ale především také jako legendu country a folku.

Celý scénář rozhodně není zlý, v tomhle jde rozhodně o klasiku – mladý pár čeká miminko, koupí si starý dům s tím, že zahoří vášní po jeho renovaci v dobovém stylu. Jenže na povrch začínají vyplouvat nějaké vlastnické nerovnosti a my zjistíme, že vlastnické právo je prohnilé až ke kořenům s krvavou zálivkou z místní řeky.

Pokud však čekáte, že se k vám vaše partnerka během tohoto „hororu“ se strachem přitulí, načekáte se marně. Ve filmu rozhodně nevystupují žádné zjevově úděsné postavy, duchové ani zoombie, celý snímek se dá vlastně přečkat v naprosté klidové tepové frekvenci.

Tedy, více než horově, je snímek ceněn spíše architektonicky a umělecky (pro což se především osobně pouštím do sledování hororů). Ano, tento dům působí jako ideální místo na „hnízdění“. Zvlášť, když ještě ve sklepě najdete historicky cenné malířské dílo, které vyvrací dějiny, čímž získává zcela výsostnou pozici.

Nic se však neděje bez důvodu, tak jako není náhodný kupce, který se však náhodou ocitne v tomto historicky zmateném kruhu. Zkrátka, tento snímek je spíše dezinformací časové osy co se týče historických událostí, než hororem v pravém slova smyslu. Nevylučuje se však, že se budete nudit, tak jako se na druhou stranu do tohoto snímku můžete historicky zažrat až natolik, že zapomenete na svou drahou polovičku po boku. A konec? – ještě se budete divit! 🙂


Jak bude reklama vypadat?

-

Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč

Zobrazit formulář pro nákup