Vikingové aneb když východ potká sever a něco navíc

Pokud jste fanoušky skutečně temných filmů a trochou hororových prvků odehrávajících se v hlubokých časech dávno před objevením Ameriky, pak jsou Vikingové tím správným snímkem pro vás.

Kdysi dávno v temné mlze

Vikingové je film, který přinesl do kin neuvěřitelně zajímavý námět. Jdou tu totiž hned dvě hlavní linky, které se navzájem proplétají neuvěřitelně zajímavým způsobem. Tou první je přítomnost Araba mezi skupinou Vikingů, který se učí a poznává jejich zvyky, kulturu i svébytnou náturu. Stejně tak se od něj učí i oni a postupně si k sobě hledají cestu.

Druhá linka vychází z klasických ochranitelských severských legend, kdy skupina neohrožených válečníků chrání vesnici před zlem. Jakým? To je jeden z hlavních důvodů, proč mají děti zakázáno sledování tohoto filmu. Ten je totiž velice mysteriózní a často zde najdete scény zohavených lidských těl, která mají na svědomí přízraky, které nemůže nikdo zabít.

Nebylo by to ovšem Vikingové, kdyby se nesnažili tuto pověru sami posoudit, a tak se strne lov na myš, ve kterém se velice rychle stane z lovce kořist.

Film Vikingové patří mezi klasiky, které mají velice dobrý námět, ovšem jeho uchopení poněkud pokulhává. Celý děj je poměrně sypký, snaží se neustále přinášet něco nového u čeho divák trne a neposkytuje mu příliš času na odpočinek.

I přes svůj skvělý námět se však jedná především o popkulturní dílo. Kostýmy jsou dobově nereálné a celkově film nepůsobí dvakrát autenticky. Nordický epos je zde silně upozaděn guláškem z různých historických epoch a nejrůznějších koutů světa a celé je to tak nějak polepené dohromady.

Ovšem film na velice silnou atmosféru chladu, mlhy a tajemného pohanského kultu, u kterého si člověk nemůže být až do poslední chvíle jist, zda se skutečně jedná o mysteriózní příšery, nebo o bytosti z masa a kostí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup