Bone Tomahawk / Kostěný tomahawk

Miluji moderní westerny. Tolik dobrodružství už lze zažít snad jen v knihách J. Verneho. Pistolníci mají zkrátka své kouzlo, tak jako párátko v koutku úst, obrácený prázdný panák whisky v saloonu, unavený chraplavý hlas autority šerifa, moderní zarůst, westernové boty a klobouk, či vrstva černého šatstva ve čtyřiceti stupních. Ano, westernové boty patří k těm nejpohodlnějším na světě. A ano, produkce naší doby dokazuje, že i moderní westerny stojí za to.

Kostěný tomahawk má být navíc kombinací westernu s hororem, čímž ale disponuje každý western, protože ten je vždy plný přestřelek, vyřizování si mužských záležitostí, ochlazování si ega za metody „zubu za zub“. Smrt je tak na Divokém západě na denním pořádku, nutně však nemusí jít o horor, pokud do něj nepočítáte i běžný boj o život, typický pro onu dobu. Pojďte tedy prožít sen každého malého kluka, který chlapům zůstává až do konce života…

Billy The Kid, Wyatt Earp, Jesse James, Butch Cassidy – tyhle lupiče Divokého západu zde rozhodně nepotkáte, smrádek filmu je však až příjemně podobný snímkům, jako je Opravdová kuráž (zde s fantastickým cowboyem Jeffem Bridgesem, Jonah Hex (i zde vystupuje Josh Brolin, ukázková matérie i hlas westernu – spolu s ním lze do těchto rolí pasovat snad jen Tommyho Lee Jonese), či dokonce Osamělý jezdec, Osm hrozných a podobné snímky s obsahem této doby, s esencí Tarantinova humoru, na kterém se však Tarantino nutně nemusel podílet.

bone toma

Konzervativní a hvězdně bezexcesový Patrick Wilson je filmová hvězda, která neustále stoupá vzhůru. Od společensky tabuózních milostných dramat se v rozpětí cca deseti let, dostal až do sekce hororu, kde si získal zasloužený obdiv, pro svou neustálou postavu, za každých okolností klidného, neparanoidního, neuřvaného a nenásilného muže. Horor se začal nabídkami prolínat i s komediemi, kde je naprosto fantastický pro svá gesta, a dokazuje tak, že zvládne i vážnou roli, míšenou s kapkou ironie, kterou vzbuzuje hororové téma. To vyvstává díky indiánskému kmenu „troglodytů“, kteří vzbuzují hrůzu, rovnou scénám v King Kongovi (2005) nebo Apocalyptu (2006).

bone-tomahawk-patrick-wilson

Naprosto jsem se zamilovala. Co bych opěvovala, pokud počítám dobře, ve světě 6x oceněný film na poli nejlepšího filmu, herce a make-upu – tohle mluví samo za sebe. Jisté je, že i přes Wilsonovo postižení „o jedné nohy míň“, zažijete vzrušení, které vám doma na gauči chybělo. Samozřejmě nelze opomenout ani Kurta Russella, kterého si sice tak nějak pořád vybavuju pouze v roli „Kapitána Rona“ nebo ve filmu „Přes palubu“, ovšem pravdou je, že se osvědčil již ve westernech, právě Osmi hrozných nebo „Tombstone„.

 


Jak bude reklama vypadat?

-

Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč

Zobrazit formulář pro nákup