Za mořem do vyzkoušeného Chorvatska

Když Čech poprvé vidí moře, je to většinou to Středozemní a zřejmě ho sleduje z pobřeží Chorvatska. Dovolená v Chorvatsku je něco, co zažije aspoň jednou za život snad každý z nás. V zemi bývalé Jugoslávie je totiž levně.

Co si budeme povídat, cena je pro hromadu Čechů rozhodujícím kritériem. A protože dovolená v Chorvatsku je levná, pojede se prostě tam. Ale dá se to pojmout i jinak. Co kdybyste se letos vzdali tradičního českého modelu – navařit řízky, dojet do Chorvatska, tam se každý den vyvalovat u moře a po týdnu zase odjet? Není trochu škoda, že se nesnažíme tuto zemi plnou krás blíže poznat?

Čekají nás tam ohromující pobřeží, nedotčená příroda (včetně osmi národních parků) a krásně zachovalá přístavní města.

Za turistikou

V severozápadní části, která je nazývána Istrie, to vypadá trochu jako v Itálii. Oblast totiž sousedí s Itálií a Slovinskem, na dovolené tam tedy často potkáte Italy. Region je známý pro přístavní města a rozšířený cestovní ruch. Ve zvlněných kopcích uvidíte vinice. Oblast je dobrá pro ty, kteří netouží jen po ležení u moře, ale rádi poznávají místní kulturu.

Plážové válení

Pro plážové povaleče bude vhodnější Dalmácie – ať už jižní (Dubrovník a okolí), střední (Split a okolí) nebo severní (Zadar). Čeká nás tu středomořské klima, Dinárské pohoří a spousta historie (Split i Dubrovník jsou na seznamu světového dědictví UNESCO).

Na pustý ostrov

Úplně nejnavštěvovanější chorvatský ostrov je Hvar. Pustý není ani trochu, je na něm spousta minimalistických hotelů i restaurací nabízejících mořské plody na různé způsoby. Sekunduje mu ostrov Korčula a pak Pag. Trajektem se na ně dostanete opět z velkých měst Dubrovník, Split a Zadar.

Dobrým tipem na výlet je také Národní park Plitvická jezera, kde se natáčel Vinnetou. Od pobřeží je však příliš vzdálený, doporučujeme ho zhlédnout cestou.