The Veil

Strašáky, zakomponované do historických masových sebevražd – filmové plátno jich nabízí hned několik, v současné době je asi nejčerstvějším snímek „The Veil“. Ten je zajímavý především svým obsazením, kvůli kterému se donutíte na film podívat, byť třeba jinak neholdujete hororovému žánru.

Konzumně oblíbená Jessica Alba (Láska po anglicku), ďábelsky skvělá Lily Rabe (American Horror Story) a čím starší, tím hippiesštější Thomas Jane s hlasem amerického Bartošky. Tahle trojka to dá dohromady, a že to není vůbec špatná kombinace!

Samotný příběh využívá reálné minulosti, jejíž obsah by dnes, při častých hromadných sebevraždách, nebyl ničím překvapujícím. Je tak třeba dodat trochu duchařiny. A ta možná zprznila bodové ohodnocení tohoto rozpočtově nenáročného snímku. Ale proč? „Nějaký“ Stephen King si právě na tomhle vybudoval svou kariéru, není totiž větší hororové inspirace, než míst, kde se shromažďovalo utrpení, kde padlo nejvíce lidí, než míst, kde jsou ukryty mrtvoly, než hřbitovů, potažmo, než indiánských hřbitovů, že?

veil1

Ovšem lidi už nebaví zcela mýtický příběh, dnešnímu lidstvu, opředenému díky dokonalosti grafiky i vědy, naprostým skepticismem, je zapotřebí vibrace fantazie, která musí být aplikovaná do skutečných kauz.

veil2

Momentálně si nevybavím název filmu s podobným nádechem (avšak rozhodně ne duchařsky hororového námětu), který jsem viděla asi rok nazpět, kde se parta lidí vydala do osady inteligentů, žijících si svůj svět ze svých potřeb, podle filosofie svého Boha (ne, zde nejde o křesťanství), který tuto partu později donutil k hromadnému odpočinku. Byla to naprostá krávovina, vydávající se pod žánrem hororu jenom proto, že sami pociťujete strach, že se někdy ocitnete na podobném místě, kde by se vás reálně zmocnili ne duchové, ale lidští magoři.

veil3

To The Veil není o magorech, byť jsou v jádru příběhu, ale o duších, které čekají na své opětovné spojení s hmotou. A to je druh hororu, z kterého více méně nadneseně, vyvstala inkvizice. Pokud vás neosloví toto, tak dokonalý výkon věrohodného blázna Thomase Jane rozhodně.


Jak bude reklama vypadat?

-

Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč

Zobrazit formulář pro nákup