The Institute

Temný a drásající, tak by se dal ve zkratce popsat nový režijní počin od Jamese Franca, který je v poslední době plodnější možná více, než je zdrávo. Pojďme se podívat, jaká jeho novinka vlastně je.

Jak již název napovídá, veškerý děj se odehrává v prostředí podivného institutu, který se nachází v Rosewoodu. Sem byla poslána mladá Isabel, kde jí údajně mohou pomoci od jejích potíží. Ovšem hned první terapeutické setkání jí překvapí. Doktor Clain jí vysvětlí, že problém není ani tak v ní, ale v lidech, kteří okolo ní žijí. Ona sama by pak měla být především sama sebou a tím pomůže sobě i svému okolo a doktor se také sám nabídne, že jí v tom pomůže.

Pomáhá jí tím, že jí podává jakousi toxickou látku minimálně pětkrát denně, vyžaduje po ní, aby projevovala násilné sklony k sobě, ale i k dalším chovancům ústavu a dokonce jí on sám trestá šviháním biče, poléváním studenou či horkou vodou. Z doktora se tak postupně začíná klubat velmi zvláštní podivín, který dokonce Isabel zapojí do svých temných rituálů vyvolávající ďábla.

Vše se pak děje pod vedením vyšší moci, kterou zde představuje jakási sekta, kterou je doktor součástí a ke které se snaží dohnat i Isabel. Ta samozřejmě prozře v poslední možný okamžik, a začne se mstít nejen doktorovi, ale všem kdo mají prsty v této nepěkné záležitosti.

Povíme vám to hned na rovinu, tenhle horor jako horor nestojí za nic! Franco se snažil, seč mohl, ale prostě se mu to nedařilo. Záběry na plášť od krve a pitvanou mrtvolu toho v dnešní době z diváka moc nedostanou. Mohly bychom zde tedy mluvit možná tak o thrilleru a i tady se dostáváme na poměrně tenký led. Prostě celkem propadák. Pan Franco by se měl raději vrátit pouze k herectví, které mu jde o poznání lépe než režírování.

Latest posts by Vojtěch Sedláček (see all)