Silence

Japonsko v 17. století představovalo pro zbytek světa zapovězený prostor, do kterého nebyli vpouštěni žádní lidé a žádné nejaponské myšlenky. I přesto se některým podařilo propašovat do Japonska a šířit zde křesťanskou víru a obracet místní na víru v Ježíše Krista. A právě do této doby nás zavede nový film od světoznámého Martina Scorseseho jménem Silence.

Křesťanství bylo v polovině 17. století něčím zcela zapovězeným, a kdo by se k němu přeci jen chtěl hlásit, byl za to krutě potrestán. Dlouhé hodiny mučení a následná smrt, to byl způsob, jak se Japonci vypořádávali s věřícími ve své zemi a to jak s rodilými Japonci, tak i s cizinci.

Film nám vypráví příběh dvou otců (Andrew Garfield, Adam Driver), kteří se vydávají do Japonska propašování na lodi, aby zde hledali jednoho svého jezuitského bratra (Liam Neeson), který v Japonsku šířil křesťanskou víru, ale zřekl se Boha a dal se na budhistickou víru. Po příjezdu narážejí otcové na fragmenty práce tohoto otce, v podobě mnoha vesnic, ve kterých se stále udržuje křesťanské jádro, i přesto, že těmto lidem hrozí nebezpečí od místního inkvizitora, který se doslova vyžívá v mučicích praktikách. Na mladé mnichy tak čeká jedna z jejich nejtěžších zkoušek v jejich životě, kterou dost možná nejsou schopni zvládnout.

Film na diváka hned od počátku působí skutečně ponurým prostředím, které dokonale vytváří pocit neustálého nebezpečí a stísněnosti. Navíc realistické vyjádření fyzického i psychického stavu mnichů, který se den ode dne zhoršuje v doprovodu se skutečně realistickými záběry nejrůznějších způsobů mučení, vytvářejí z tohoto filmu podívanou jen pro otrlé.

Film není ani tak hororem jako spíše psychologickým dramatem, které proniká až do morku kosti. Určitě jej doporučujeme vše, kteří mají rádi historická drama a především pak těm, kteří holdují historii starého Japonska.

Latest posts by Vojtěch Sedláček (see all)