Když se objeví stigmata

Pokud jste dlouho neviděli starší hororový film, který byste si určitě zapamatovali, vraťte se do roku 1999 a pusťte si Stigmata. O režii se postaral Rupert Wainwrigh. V tomto snímku se mísí hororové, thrillerové a mystické prvky.

Víte, co jsou stigmata?

Jako stigmata se označují rány na těle v místech, kde měly být způsobeny Ježíši Kristovi během ukřižování. Jedná se o zázračný jev, jehož nositelem byl například František z Assisi. Tyto rány se objevují v místech označovaných Kristovy rány či Pět ran Kristových. Těmito znameními se inspiruje právě hororový snímek Stigmata.

O co tu jde?

Hlavní postavou snímku je dvacetiletá kadeřnice Frankie, která není věřící, ani se v církevních kruzích nijak neangažuje. Je to temperamentní mladá dívka, která se ráda baví a užívá si života. To vše se však změní ve chvíli, kdy jí matka z cest po Mexiku zašle obyčejný suvenýr, růženec, který pořídila na trhu. V tu chvíli se život Frankie celkem rychle mění.  Začíná se cítit zvláštně, vnímá podivné věci a začínají se u ní objevovat rány nejdříve na rukou, nohou a hlavě, které se jen špatně hojí. O případu této mladé slečny je informován Vatikán. Církev posílá za Frankie svého zástupce, aby se o případu dozvěděl více a posoudil, co se děje.

Jak to skončí?

Otec Kiernan je sice křesťan, ale také vědec a příznivec historicky podloženého křesťanského učení, ne jen zaslepený věřící. Pozná Frankie a z vyšetřovatele se stává ochránce. I přes riziko ztráty svého kněžského postavení hledá důvody a snaží se přijít na to, proč se objevují stigmata právě u Frankie, která navíc začíná psát na zdi tajemné poselství.  Zamiluje se otec do Frankie? Zachrání ji před stigmaty? A proč Frankii všechny tyto rány prožívá znovu? To vše se dozvíte, pokud si pustíte Stigmata.

Latest posts by Vojtěch Sedláček (see all)