Hororové klasiky: Psycho

Psycho patří snad mezi vůbec nejkultovnější ze všech kultovních hororových trháků. Když se řekne film psycho každému okamžitě vyvstane v mysli ona napínavá znělka, kterou všichni notoricky znají, a to film ani nemuseli vidět.

Říkat si obsah filmu Psycho je asi nadmíru zbytečné, ale raději pro shrnutí. Film vypráví o mladé ženě Marion, která se ubytuje v opuštěném motelu na periferii. Bohužel si vybere nejhůře, jak jen může, protože tento motel vůbec není místem klidného odpočinku, ale spíše místem věčného odpočinku. Jeho majitel totiž ukrývá děsivé tajemství, o kterém nikdo nemá ani tušení.

Marion zmizí a proto přichází na místo její sestra společně s detektivem, kteří začnou pomalu ale jistě rozplétat toto hutné klubko záhad. Film exceluje kamerovým pojetím a hlavně neustále se zvyšujícím napětím, které vyvrcholí absolutní explozí čirého strachu a zoufalství. A právě to je na Psychu tak dokonalé. Společně s legendárním hudebním doprovodem měl ve své době Hitchcock vyhráno.

Jeho příběh spojený s tímto filmem je neskutečný. Sám na něm pracoval za snížený úvazek s příslibem 60% ze všech zisků z filmu, což se mu velice vyplatilo. Během roku, ve kterém měl film premiéru si přišel na tehdejších 15 milionů dolarů, což je dnes v přepočtu asi 150 milionů dolarů. Kina, která tento film pouštěla, doslova praskala ve švech a mohla za to především kritika, která se k filmu vůbec nevyjadřovala hezky.

Právě recenze, ve kterých se objevovala tak nezvyklá slova jako nechutný, odporný a děsivý, byly hlavním diváckým magnetem a film se pomalu stával kultovním. Sám Hitchcock se k tomu vyjádřil tak, že tvá vždy alespoň rok, než se film zavrtá kritikům pod kůži, ovšem jim se to podařilo téměř okamžitě. A díky panu Hitchcockovi za to. Díky němu máme tento skvělý hororový poklad.


Jak bude reklama vypadat?

-

Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč

Zobrazit formulář pro nákup