Brimstone: Cesta z pekel je nekonečná

Temný jako tůně v hlubokém lese a ponurý jako žebrák v otrhaném plášti před úsvitem. Přesně takový je nový film jménem Brimstone, který sleduje osud jedné ženy, kterou pronásleduje její minulost a která se jí nechce podvolit.

Tento mysteriózní thriller nás zanáší do amerického osidlování holandskými přistěhovalci na konci 19. století. Mladá žena ztvárněná Dakotou Fanning, ano to je ta holčička z Války světů, která tam neustále vřískala, žije svůj poklidný život v malém venkovském městečku, společně se svým manželem a dvěma dětmi. Vše se pro ní změní v momentě, kdy do města přijede nový reverend, který začne místním obyvatelům kázat o biblické mstě všem hříšným lidem.

Reverend však pro mladou ženu znamená obrovské nebezpečí, kterému se bude muset postavit ona i celá její rodina. Jeho stopy se totiž táhnou jejím životem jako tenký bič boží, který jí trestá. Hrdinka filmu se však nechce svému osudu podvolit a proto volí cestu pomsty, která je krvavější než řeky při sedmi ranách božích.

S tímto titulem se nám dostal do rukou film, který tu již dlouho nebyl. Náboženský fanatismus ruku v ruce se surovostí divokého západu 19. Století vytváří skvělé prostředí pro vyprávění až tarantinovského příběhu, který narušuje klasické vyprávění filmu, ale retrospektivně nás seznamuje s nejhlubšími tajemstvími němé ženy, která však nebyla vždy němou.

I přesto, že jsme vám Dakotu připomněli coby upištěnou holčičku, dávno již tomu není pravda. Vyrostla z ní skutečně nadaná herečka, která i přes omezený text dokázala podat ztýranou ženu strachující se nejen o svůj život velmi věrohodně. Nejvíce však zamrazí z postavy reverenda. Muže oddaného bohu, ale také svému chtíči, který si vyžaduje svou odplatu, a který se nezastaví, dokud jej nestáhnou zaživa z kůže. Film nebudeme hodnotit jako horor, ale jako velmi surový zážitek, který je tisíckrát lepší, než sto béčkových hororů dohromady.

Latest posts by Vojtěch Sedláček (see all)