Bates Motel

V žánru hororu ho nenajdete, nicméně, koukáte na již čtvrtou řadu podivného seriálu „Bates Motel“? Jeden by pochyboval o duševním zdraví dvou hlavních postav – natolik jsou kvalitní. Co řada, to hororovější scénář v tom, že vlastně nikdo nevíme, s kým žijeme, přičemž Norman Bates je se svým Oidipovským komplexem, mixovaným se schizofrenií, již na pokraji incestu…

K čemu je dobré, mít doma policajta? Přeci k tomu, aby vám pomohl ukrýt mrtvoly. A Norma Bates (Vera Farmiga) si je toho dobře vědoma. I přes nezbytné dejavu, si dodnes mnoho diváků neuvědomuje, že je tento seriál již čtvrtou sezónu opakovaně vrací do krásných šedesátých let, do let vzniku Hitchcockova Psycha. Jiným to naopak došlo okamžitě s uzřením architektonického skvostu – kulisy „onoho“ strašidelného domu, který se stal po vraždě otce/manžela domovem pro matku Normu a syna Normana.

batesHitch_HousePrávě Norman Bates aka Freddie Highmore je natolik povedeně zvrácený (na mne tak působil už v Karlíkovi a továrně na čokoládu), že si na jeho místě nedokážete představit ani Jacka Nicholsona (a to je co říct). Ba ani zmiňovaná Vera Farmiga se svými „ukrajinskými“ grimasy, rozhodně nestojí pozadu.

Bates-Motel-4

Počítali jste, kolik mrtvol už v tomto seriálu padlo na úrodnou půdu? Jistě ještě stále ne dost. Podobná statistika by se však dala utvořit i k množství polibků, kterými osázela Norma Normanův obličej, či k množství zvrhlých fantazií, které se mi honí v hlavě při pomyšlení na skutečné choutky těchto krví spřízněných členů rodiny. Že Norma umí manipulovat s muži, je v nové řadě tohoto seriálu už jen krví stvrzená pravda.

bates-01-1024x683

Co je sympatické, je vstřikování současnosti, která se prolíná s nechutně širokou sukní Normanovy matky, která ustrnula v onom scénáři ze šedesátých let. Tímto se Bates Motelu dodává na tajuplnosti, kterou si seriál udržuje právě retro stylem domácnosti a obstarožním stylem oblíkání Normy Bates. Co však zůstane největší záhadou až do poslední řady tohoto seriálu, je vývoj Normanovy nemoci. Právě díky té se totiž Bates Motel charakterizuje nestálostí povahy, která je velmi osvěžující pro jinak nudné sériové pokračování každého druhého seriálu s typickými vlastnostmi hlavních postav.

batess


Jak bude reklama vypadat?

-

Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč

Zobrazit formulář pro nákup